Pastorační péče
vytvořeno 14. března 2022Příprava k svátostem
Žadatel svátosti křtu bez rozdílu věku a pohlaví, je člověk, který se ze svobodné vůle vyznává svou lidskou nedokonalost a touží po společenství církve, věří v Krista jako Božího Syna a přijímá jej jako svého Spasitele. Čekatel této svátosti je systematicky připravován v osobních setkáních. Před udělením samotné svátosti znovuzrození z vody a Ducha Svatého. V čase, který je časem příprav katechumenů hledáme společné poznání a opodstatnění této bytostné proměny, která je vstupem a prvním svátostným úkonem ke kterému se přiznává a uděluje sám Hospodin, který ze své milosti otevírá cestu k dalším svátostem a životu církve.
Stát se křesťanem, to vyžaduje už od apoštolských dob projít cestu uvedení do křesťanského života v několika úsecích. Tuto cestu lze urazit rychle nebo pozvolna.
V každém případě v ní musí být některé podstatné prvky:
- správu hmotného majetku náboženské obce budovy a pozemku
- připravuje k návrhu nájemní smlouvy nové a odpovídá při ukončení nájmu za předání prostor, a s tím souvisejících dokumentů
- poptává nové nájemce
- odpovídá za technický stav zařízení farní budovy
- předkládá návrhy oprav k projednání radě starších
- svolává a vede členy rady starších při jednání
Manželství je důležité spojení dvou životů. Nejde pouze o právní smlouvu, podobnou úřední svatbě. Ve sboru přijímají a dostávají svátost manželství ti, kteří chtějí, aby Bůh jejich sňatku požehnal a řídil ho. Proto může o svátost manželství žádat ten pár, kde aspoň jeden je pokřtěný a věřící.
Svatba v kostele není pouhým formálním právním aktem, ale znamená něco mnohem víc. Je svátostí a skrze ni manželství Bůh vstupuje mezi milující pár, aby ho posvětil a pomáhal jim v letech společného života. Manželství chtěl, naplánoval a dal k němu podnět sám Bůh. Pokud tedy člověk chce manželství, co nejlépe pochopit a prožít, musí se s tímto Božím projektem společného života dobře seznámit.
Měli jste jen civilní sňatek?
Někdy se stává, že teprve po létech soužití některý z partnerů zatouží po posvěcení manželství před Bohem a po Božím požehnání. Stvrdit svůj manželský slib (učiněný před léty na úřadě) před Bohem, je možné klidně i bez velkých ceremonií a neveřejně. Informujte se u duchovního.
Příprava svatebního obřadu stejně tak jak je tomu u svátosti křtu vyžaduje určité období zrání a duchovní rozpravy. Příprav aby muž i žena dokázali dokonale a duchovně prožít odevzdán a zaslíbení jeden druhému jako životní dar od Boha, který ve své přítomnosti skrze Ducha svatého stvrzuje společný život snoubenců (nikoli dva, ale jeden) a přináší též dar tajemství nového života.
Svátost může probíhat, jak ve sboru, tak i pod širým nebem.
Zpověd, usmíření je vázáno pouze na kněze. Po osobním soukromém setkání mezi knězem a kajícníkem dochází k společnému vyznání vin společně s posilou biblických textů, žádostí o Boží odpuštění skrze Hospodinovo milosrdenství, společnou modlitbou, rozhřešením a požehnání.
Při této svátosti je též stále platná mlčenlivost kněze (zpovědní tajemství), který zpověď vede.
V CČSH má tato forma pokání tři stupně, které praktikuje:
- společné vyznání vin v první části liturgie
- samostatné vyznání po domluvě s duchovním
- společné vyznání hříchu ve sboru (v úvodu postního období, nového liturgického roku, obnovy křestních slibů)
Duchovní doprovod
K seznámení či pro prohloubení znalostí Písma svatého slouží biblické hodiny, které jsou pravidelně konány ve spolupráci s náboženskou obcí CČSH Praha-Nusle. A to vždy ve středu jednou za čtrnáct dní od 16:30.
Jedná se o interaktivní setkání věřících, kteří se zaobírají exegezí textu a jednotlivých knih či biblických příběhů. Setkání je zpravidla na dané téma v rámci liturgie či církevního roku. Avšak nové téma si často volí samotní posluchači. Ti tak vytváří přívětivou atmosféru pravidelných schůzek, a s radostí přivítají každého nového posluchače.
V CČSH má tato forma pokání tři stupně, které praktikuje:
- společné vyznání vin v první části liturgie
- samostatné vyznání po domluvě s duchovním
- společné vyznání hříchu ve sboru (v úvodu postního období, nového liturgického roku, obnovy křestních slibů)
Sestry a bratři, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko, je v jejich nemoci společenství modlitebně podpírá. Pokud nemocný vyjádří touhu po svátostech (útěchy nemocných, pokání, večeře Páně), kněz koná návštěvu přímo v bytě nemocného.
V případě, že je sestra či bratr osamocen, nabízíme pomoc pro zajištění sociálních služeb:
- úklid
- donášky obědů
- doprovodů k lékaři
- zajištění potřebné pomoci, kterou dokáže sbor sanovat či podporovat
Dále může nemocný použít domácí modlitební knížku a v čase bohoslužeb konat domácí pobožnost sám. Pokud má věřící problém se svoji ztíženou pohyblivostí, lze po dohodě zajistit dopravu na bohoslužby do sboru a poté zpět domů.
Příprava obřadu CČSH považuje pohřeb za svátostinu, jejímž účelem je vyprosit zemřelému duchovní pomoc, prokázat úctu jeho tělu a pozůstalým dodat útěchu a naději ve vzkříšení s Kristem.
Důstojně se s člověkem rozloučit patřilo vždy k základním krokům lidskosti a kultuře každé společnosti. Mluvte o posledních věcech v životě člověka s druhými. Když někdo v okolí zemře, nabídněte mu tuto službu.
Poslední, důstojnou službu lásky rádi prokážeme všem pokřtěným. Pohřební obřady mohou být v kostelech, obřadních síních. Slovo, zpěv a služba naše varhanice je doprovází.
Než jdete zařizovat vše na pohřební službu, je nejprve potřeba domluvit den a hodinu s duchovním. Rozloučení s popelem zesnulého lze též konat i mimo neděle vždy po vzájemné dohodě.
Co pro nás znamená pastorační péče
Označení velkého spektra duchovních činností. Odvíjí se od živého křesťanského společenství a vztahu jedince (bratra či sestry) v osobním vztahu s duchovním dané náboženské obce.
V pastorační péči se mohou též objevit prvky svátostné. Pastorační péče a její náplň též ve více případech vede i k svátosti samotné.